• امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 July - 2024
کل مطالب: 1280
6

جنجال طرح صیانت؛ تصویب در ۴۵ دقیقه؟

  • کد خبر : 6834
  • 04 اسفند 1400 - 14:42
جنجال طرح صیانت؛ تصویب در ۴۵ دقیقه؟
با اعلام خبر تصویب طرح صیانت، انتقادات بسیاری به این مصوبه کمیسیون در شبکه‌های اجتماعی آغاز شده و بسیاری از چهره‌های اصولگرا توئیت‌های تندی را نسبت به نمایندگان عضو جبهه پایداری که متولیان اصلی تصویب رای هستند داشتند. از جمله محمد صالح مفتاح که با یادآوری روند تایید برجام در مجلس، نوشته اگر برجام در ۲۰ دقیقه تصویب شد، طرح صیانت در ده دقیقه به تصویب رسیده است.

در نهایت کلیات صیانت از فضای مجازی که بعدتر به طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی تغییر نام داد را تصویب کردند. از همان ابتدای مطرح شدن این طرح انتقادات زیادی به آن وارد شد از جمله اینکه این طرح باعث محدودیت در کسب و کار در فضای مجازی و نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی می‌شود اما هر بار مدافعان آن اعلام می‌کردند که طرح تغییر کرده است. پس از مدتی نیز مرکز پژوهش‌های مجلس انتقادات اساسی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی وارد کرد. در پی افزایش انتقادها از مشخص نبودن طرح و شفاف نبودن روند بررسی آن رئیس مجلس تاکید کرد که جلسات کمیسیون مشترک باید علنی برگزار شود. روز گذشته اعضای کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه دیروز کمیسیون با ۱۸رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند. فارغ از اینکه اکثریت جامعه با این طرح مخالف بود اما موضوعاتی در روز گذشته افشا شد که تصویب طرح را به زیر سوال برد.

  انتقاد نمایندگان از نحوه تصویب
یک عضو کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی گفت: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس نباید جلسات کمیسیون‌ها در زمان بررسی بودجه تشکیل شود. ما در زمان بررسی بودجه فرصت نمی‌کنیم به موضوع مهم طرح صیانت آن هم در ۴۵ دقیقه رسیدگی کنیم. غلامرضا نوری قزلچه در جلسه علنی صبح سه‌شنبه در جریان بررسی جزئیات بودجه ۱۴۰۱ در بخش درآمدی در تذکری با استناد به ماده ۸۳ آیین نامه داخلی درباره روند بررسی بودجه در مجلس گفت: طبق این ماده در زمان بررسی بودجه در مجلس، هیچ طرح و لایحه‌ای نمی‌تواند در دستور کار قرار گیرد. وی با اشاره به طرح صیانت از فضای مجازی گفت: طبق مصوبه مجلس بررسی طرح صیانت به کمیسیون مشترک واگذار شده است که مصوبات آن همچون مصوبات صحن علنی تلقی می‌شود. در این هنگام علی نیکزاد رئیس جلسه از نوری خواست که تذکر مربوط به بودجه را مطرح کند؛ نوری در واکنش گفت: از دیروز به اعضای کمیسیون مشترک در قالب پیامک اعلام شده که امروز در جلسه ۴۵ دقیقه‌ای برای تصمیم گیری درباره طرح صیانت حاضر شوید اما ما در حال بررسی بودجه هستیم و حواسمان به پیشنهادات بودجه و گزارش تلفیق است و نمی‌توانیم در عرض ۴۵ دقیقه برای طرحی با این اهمیت جمع شده و تصمیم گیری کنیم. وی ادامه داد: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس نباید جلسات کمیسیون‌ها در زمان بررسی بودجه تشکیل شود. ما در زمان بررسی بودجه فرصت نمی‌کنیم به موضوع مهم طرح صیانت آن هم در ۴۵ دقیقه رسیدگی کنیم، هنوز گزارش مرکز پژوهش‌ها را هم نخوانده و مطالعه‌ای نکردیم و حتی نمی‌دانیم راجع به چه چیزی است. جلال رشیدی کوچی یکی دیگر از نمایندگان مجلس هم گفت: من نه مخالف نظام هستم و نه مخالف انقلاب از خانواده‌ای آمده‌ام که پنج شهید تقدیم کرده است. عده‌ای برای موافقت با این طرح با من تماس می‌گیرند و من را تهدید می‌کنند. این در حالی است که بعد از گذشت مدتی به آغاز به کار کمیسیون مشترک مردم هنوز نگران تصویب این طرح هستند. وی ادامه داد: این موضوع هم دلیل دارد برای مثال به یکباره اعلام می‌شود که در خلال بررسی بودجه جلسه‌ای برای بررسی این طرح برگزار شود. کسی مخالف ساماندهی فضای مجازی نیست اما آیا این طرح در راستای ساماندهی فضای مجازی است؟ از نظر مردم اینگونه نیست من در کنار مردم هستم.

  وزیر احمدی‌نژاد حامی صیانت!
رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات دولت احمدی‌نژاد که اکنون نماینده مجلس است، در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی مجلس بیان کرد: متاسفم از این‌که برخی از همکارانم به وظایف خود عمل نکرده و به حق و حقوق نمایندگی آشنا نیستند. از زمان تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با کارشکنی‌های مختلفی روبه‌رو شده‌ایم. عده‌ای از دوستان تلاش کردند تا جلسات کمیسیون تشکیل نشود. وی در ادامه اظهار کرد: حتی در هفته‌های گذشته که بودجه در صحن مطرح نبود برخی به جلسات کمیسیون نمی‌آمدند تا با غیبت جلسات کمیسیون تعطیل شود. نباید اجازه داد تا حرف‌های خلاف واقع از تریبون مجلس زده شود. در کجای آیین‌نامه گفته شده تا جلسات کمیسیون‌ها در زمان بررسی بودجه تعطیل می‌شود؟ نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: این دیکتاتوری مدرن است که یک نفر تصمیم بگیرد و بخواهد جلسات کمیسیون را تعطیل کند. امروز برخی از صحبت‌ها در مجلس شورای اسلامی خوراک برای رادیوهای بیگانه شد، اجازه دهید مجلس مسیر کارشناسی را طی کند. این‌که مجلس را به توپ ببندید راهکار نیست دیگران نیز موفق نشدند. ما وظیفه خود را انجام می‌دهیم. وی در ادامه تاکید کرد: جلسه کمیسیون مشترک برای ارائه گزارش به مردم در خصوص عملکرد کارگروه است. چرا ناراحت هستید که می‌خواهیم به مردم اطلاع‌رسانی کنیم؟ حال که نتوانستید جلسه کمیسیون را با غیبت تعطیل کنید از راه دیگری وارد شده‌اید اما به نتیجه نخواهید رسید. از همه همکاران دعوت می‌کنم در جلسه کمیسیون حضور پیدا کنند.

  اتفاقات پس از تصویب طرح صیانت
با اعلام خبر تصویب طرح صیانت، انتقادات بسیاری به این مصوبه کمیسیون در شبکه‌های اجتماعی آغاز شده و بسیاری از چهره‌های اصولگرا توئیت‌های تندی را نسبت به نمایندگان عضو جبهه پایداری که متولیان اصلی تصویب رای هستند داشتند. از جمله محمد صالح مفتاح که با یادآوری روند تایید برجام در مجلس، نوشته اگر برجام در ۲۰ دقیقه تصویب شد، طرح صیانت در ده دقیقه به تصویب رسیده است. نوری در واکنش به این انتقادها می‌گوید: «متاسفانه درست می‌فرمایند. متاسفانه قانونی که اهمیتش در جامعه کمتر از برجام هم نبود را اینگونه پیش بردند. همه مردم درباره این طرح حساس هستند. همه مردم ما به نوعی کاربر فضای مجازی هستند. کسب و کارهای‌شان به آنجا مرتبط است. نان می‌خورند از این مسیر و زندگی‌شان می‌گذرد، ولی کاری به این مهمی را متاسفانه به این شکل پیش بردند.» او با بیان اینکه این سرعت در تصمیم گیری موافقان طرح چون دیگر طرح به صحن نمی‌رود و چون اصل ۸۵ است و تصمیم موافقان به منزله تصویب کل نمایندگان مجلس است، گفت: «من همچنان تذکر می‌دهم چون این مدل تصویب طرح غیر قانونی است.» همچنین جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر، نوشت: «امروز در جواب دغدغه و مطالبه آحاد مردم شریف ایران اسلامی، وفق تبصره ۲ ماده ۱۶۷ آئین‌نامه داخلی مجلس تقاضای لغو بررسی ‎طرح صیانت در کمیسیون مشترک و بازگشت طرح به صحن مجلس را مطرح کردم که تا کنون به امضای ۵۵ نفر از نمایندگان محترم رسیده است و در حال افزایش تعداد امضا است.

  واکنش‌ها به تصویب طرح صیانت
تصویب طرح صیانت با رای ۱۸ نماینده مجلس واکنش‌هایی به دنبال داشت. جماران نوشت: علی لاریجانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: میزان دخالت حکومت در زندگی مردم را مشخص کنید؛ دولت ویدئو را برای مردم ممنوع کرد؛ حکومت چنین حقی نداشت؛ از این نمونه‌ها بسیار است! آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت روحانی هم چنین به تصویب این طرح واکنش نشان داد: «نازک آرای تن شاخه گلی که به جانش کشتم و به جان دادمش آب،‌ای دریغا که برم می‌شکند. شعر از نیمایوشیج» همچنین مسعود پیرهادی، سردبیر روزنامه رسالت در توییتی به تصویب طرح صیانت از فضای مجازی واکنش نشان داد و نوشت: «وکیل ملت، حق ندارد خلاف نظر موکل، عمل کند. مردم اگر چیزی را نمی‌خواهند، ولو خلاف آنچه شما مصلحت‌شان می‌دانید، حق ندارید آن را اعمال کنید؛ بس کنید.» سجاد بنابی معاون سابق وزارت ارتباطات به تصویب طرح صیانت در توئیتی واکنش نشان داد. او نوشت: «انا لله و انا الیه راجعون» کامبیز مهدی‌زاده داماد حسن روحانی هم نوشت: «ممنون از طرح صیانت؛ محدودسازی و کاهش سرعت اینترنت! به عقب بر نمی‌گردیم. ناسا اعلام کرد تلسکوپ جیمز وب به مقصد نهایی خود در مدار خورشید رسید، ما هم به یمن طرح صیانت برگشتیم به اینترنت دیال آپ! روحانی کجایی، دقیقا کجایی.»

  گریه پدر فناوری اطلاعات
روز گذشته فیلمی از گریه پروفسور علی اکبر جلالی پخش شد. او فوق دکترای برق و متخصص ‌آی‌تی از ویرجینای آمریکاست. به خاطر اولین تلاش‌ها برای توسعه و نفوذ شبکه اینترنت در ایران به ویژه در نقاط روستایی، به پدر فناوری اطلاعات ایران شهرت یافته‌است و هم‌اکنون عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و پژوهشگر پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران است. او در میان گریه‌هایش می‌گوید: «از اینترنت می‌ترسند»

لینک کوتاه : https://khabran.ir/?p=6834

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.